Basında İTS

17.09.2012 | İlaç Takip Sistemi'ne Avrupa'dan İlgi


Sağlık Bakanlığı'nın, hastaların ilaca güvenli erişimi için getirdiği İlaç Takip Sistemi (İTS) Avrupa'dan ilgi görüyor.

Avrupa Konseyi'nin ilaçla ilgili birimi EDQM (Avrupa İlaç Kalitesi Müdürlüğü) ve Ukrayna'dan yetkililer, dünyada tüm paydaşların katılımıyla uygulanan tek sistem olan İTS'yi inceleyecek.

EDQM Farmasötik Bakım, Tüketici Sağlığını Koruma ve Sahte İlaç Bölüm Başkanı Francois Xavier Lery, Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanlığı yetkilileriyle bir araya gelerek İTS ile ilgili bilgi alacak.
EDQM'nin bakanlığa teklifi üzerine yapılan karşılıklı görüşmeler sonucu gerçekleşecek ziyarette Lery, İTS ile ilgili incelemelerde de bulunacak.
Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanı Saim Kerman, ziyaretin, Türkiye'de 2010'dan beri yürütülen İTS ile ilgili Avrupalı yetkililerin bilgilendirilmesi ve EDQM'nin Avrupa Konseyi'ne üye ülkeler için geliştirmeyi planladığı ilaç takip projesi eTACT konusunda işbirliği olanaklarının geliştirilmesi amacı taşıdığını bildirdi.

Ukrayna da inceleyecek

İTS'yi incelemek üzere Ukrayna sağlık otoritesinden de bir heyet Türkiye'ye ziyaret gerçekleştirecek.
İlaçla ilgili kontrolleri yapan kurumdan İryna Suvorava'nın başkanlığında 3 kişilik bir heyet, sistemle ilgili bilgi almak üzere Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu'ndan yetkililerle bir araya gelecek.

Kaynak: http://www.aa.com.tr/tr/saglik/78870--ilac-takip-sistemine-avrupadan-ilgi

© 2013 TechN’arts. Tüm Hakları Saklıdır. TechN`arts: Teknoloji bir sanattır
Yasal Uyarı